10 корисних утиліт для моніторингу Linux-сервера


Моніторинг сервера – один із обов'язків адміністратора, а в цій статті ми розглянемо деякі корисні інструменти, що дозволяють зробити виконання цього обов'язку комфортнішим. У статті будуть розглянуті лише прості утиліти, які не вимагають складного налаштування і навіть установки – багато з них встановлюються за умовчанням.

# 1 – htop – інформативна версія top

Команда htop є вдосконаленою версією всім нам знайомої команди top. Крім інформації про використання системних ресурсів процесами, яка мало чим відрізняється від команди top, але представлена у зручнішому вигляді, команда htop будує псевдографічні графіки завантаження кожного ядра процесора, пам'яті та свопу. В принципі практично те саме, що і top, але красивіше і наочніше.


htop – більш інформативна версія top

#2 – atop – просунутий монітор процесів

Якщо команда htop – наочніша версія top, то atop – зовсім інше звірятко. Це сучасний інтерактивний монітор продуктивності. На відміну від top, виводить лише нові зміни про активні системні процеси. Дозволяє контролювати навантаження процесора, пам'яті, накопичувача, мережі, а також переглядати розподіл навантажень по діючих процесах. У Ubuntu та Debian запускається автоматично і постійно записує інформацію про процеси /var/log/atop.log.


atop – монітор продуктивності

#3 – apachetop – моніторинг веб-сервера в реальному часі

Утиліта apachetop не встановлюється за замовчуванням, для її встановлення потрібно інсталювати однойменний пакет. Опція –f дозволяє задати файл access_log, якщо його розташування відрізняється від стандартного або якщо потрібно моніторинг журналу доступу певного віртуального хоста. Надає інформацію про поточний стан справ веб-сервера і навіть URL, до яких звертаються в даний момент.


apachetop

#4 – mytop – моніторинг MySQL

Якщо є утиліта моніторингу Apache, то, ймовірно, має бути і утиліта моніторингу MySQL. Для її запуску потрібно вказати три параметри:

  1. -u – задає ім'я користувача;
  2. -p – задає пароль;
  3. -d – база даних.

Надає інформацію про навантаження на сервер бази даних і навіть показує поточні SQL-запити, що надходять від MySQL-користувачів.


Утиліта mytop: моніторинг MySQL

#5 – iotop – моніторинг введення/виводу

Сервер гальмує? Чи є підозра на дискову підсистему? Утиліта iotop дозволяє визначити процес, що узурпував всю підсистему введення/виводу.

Утиліта iotop

#6 – iftop – моніторинг мережного інтерфейсу

Утиліта iftop схожа на утиліту top, але замість перевірки використання процесора вона прослуховує мережевий трафік на вибраних інтерфейсах та відображає таблицю поточного використання. Вона дозволяє відповісти на запитання: "Чому у моє з'єднання таке повільне?"


Утиліта iftop

#7 – jnettop – ще один монітор мережного інтерфейсу

На перший погляд схожа на iftop, але відмінності є істотні. Якщо iftop показує лише обмін між вузлами, то jnettop показує і URL, і файл, що передається в даний момент. Можна побачити, які файли (картинки, сценарії, HTML-сторінки тощо) передаються клієнтам. Не встановлюється за замовчуванням, для встановлення потрібно встановити однойменний пакет.


Утиліта jnettop

#8 – iptraf – моніторинг трафіку

Утиліта надає різні корисні метрики на кшталт лічильника TCP-пакетів, лічильника байтів, статистику за інтерфейсом, індикатори активності тощо.

Утиліта iptraf

#9 – ngrep – утиліта для професіонала

Утиліта ngrep - це те ж саме, що і звичайний grep, але для мережного рівня. Вона дозволяє переглянути всі пакети, що передаються. Існує можливість завдання фільтрів, у тому числі за допомогою регулярних виразів. Приклади використання ngrep можна знайти за цією [посилання].


Утиліта ngrep

#10 - nmon – швейцарський ніж

Утиліта nmon - моніторинг на всі випадки життя. Запустіть її та виберіть об'єкт, за яким ви хочете отримати статистику – процесор, пам'ять, диски, ядро, мережа, віртуальна пам'ять і т.д.


Утиліта nmon