Резервне копіювання


У наші дні практично вся оброблена інформація зберігається в електронному вигляді. Не треба далеко ходити: коли ви востаннє друкували звичайні фото з цифрового фотоапарата чи смартфона? Втрата особистих фотографій для конкретного користувача, звичайно, явище дуже неприємне, але воно не обіцяє закінчитися багатомільйонними фінансовими втратами, як у разі втрати бази даних сучасного підприємства.

Від втрати інформації врятує лише одне: резервне копіювання. На жаль, інших ефективних способів поки що ніхто не придумав. Важливо не просто зробити резервну копію, а зробити її правильно. У цій статті ми розглянемо рекомендації щодо створення та зберігання резервних копій.

Не зберігайте всі яйця в одному кошику

Деякі користувачі створюють резервні копії на тому ж жорсткому диску, на якому міститься оригінал інформації. Потрібно розуміти, що це просто копія, а не резервна копія – адже у разі виходу з ладу жорсткого диска (або крадіжки) резервна копія також буде недоступною.

Тому резервну копію потрібно зберігати за межами комп'ютерної системи, на якій знаходиться важлива інформація. Можна виділити три носії для зберігання бекапів:

 • Зовнішній жорсткий диск підійде в найпростішому випадку для індивідуального використання. Всю важливу інформацію просто дублюємо на зовнішній диск та спимо спокійно.
 • NAS – підійде для офісного використання, коли резервні копії потрібно створювати з кількох комп'ютерів.
 • Хмара – ідеальне рішення, що підходить як для індивідуальних користувачів, так і для великих корпорацій.

Інші носії для зберігання бекапів, наприклад, стримери (магнітна стрічка) або DVD-диски є неефективними. На DVD можна записати відносно невеликий розмір інформації (якщо не використовувати спец-версії DVD, то це всього 4.5 Гб), а стримери відносно повільні та дорогі – вони підійдуть, якщо обсяги інформації обчислюються сотнями терабайтів і використання стримерів виявиться вигіднішим з економічної точки зору.

В ідеалі поєднувати кілька способів, наприклад, хмара та NAS для компаній та хмара та зовнішній жорсткий диск для індивідуальних користувачів.

Перевага локальної резервної копії в тому, що для доступу до неї не потрібний Інтернет. Перевага хмари – ваша резервна копія не постраждає за стихійного лиха (землетрус, повінь, пожежа) і її не зможуть вкрасти при пограбуванні офісу.

Локальна резервна копія повинна зберігатися далеко від джерела інформації – хоча б в іншій кімнаті (якщо мова йде про NAS), сейф (якщо використовується зовнішній жорсткий диск) тощо. Це забезпечить збереження бекапу за різних неприємностей на кшталт невеликого потопу, пожежі тощо.

Якщо підприємство має кілька офісів, то доцільно зберігати бекапи в іншому офісі. Наприклад, бекап сервера з офісу 1 зберігати на NAS, що знаходиться в офісі 2, а бекап сервера 2 - на NAS в офісі 1. Якщо віддалених офісів немає, завжди можна використовувати хмару.

Також не варто забувати і про шифрування. Ніколи не знаєш, у чиї руки потрапить бекап. Професійні утиліти для створення бекапу підтримують і шифрування.

Правило "3-2-1" для параноїків

Найнадійнішою є схема "3-2-1", яка полягає в наступному:

 • Потрібно створювати три резервні копії даних.
 • Дві копії зберігатимуться на двох різних фізичних носіях.
 • Одна – в іншому територіальному місці – у віддаленому офісі, хмарі тощо.

Періодичність створення резервних копій

Все залежить від того, як часто змінюються дані, що обробляються. Наприклад, базу даних 1С, базу даних Інтернет-магазину доцільно копіювати щодня – наприкінці робочого дня.

Тут треба дотримуватись золотої середини. Занадто часто робити бекапи – затратно. Адже створення бекапу витрачаються дорогоцінні системні ресурси, не кажучи вже про дисковому просторі для його зберігання.

Якщо співробітників небагато, дані змінюються не дуже часто і взагалі робота "не кипить", створювати бекап можна рідше, наприклад, раз на тиждень (у Пт) або двічі на тиждень (у Ср та Пт).

Глибина бекапу

З періодичністю ми визначилися, а як довго потрібно зберігати резервні копії? Існує спокуса видалити попередню резервну копію, звільнивши простір для створення нової версії. Але не варто цього робити: ви ризикуєте втратити раніше, але вірні дані, а замість них записати дані з логічними помилками. Такі помилки виявляються далеко не завжди.

Від глибини бекапу безпосередньо залежить обсяг дискового простору для резервних копій. Якщо одна резервна копія займає 10 Гб, то при глибині 7 (копія створюється щодня) для зберігання всіх резервних копій знадобиться 70 Гб. Також не потрібно забувати, що з часом обсяг даних зростає і через деякий час одна резервна. ая копія може займати не 10, а 11 Гб.

Як правило, у більшості випадків достатньо глибини 7-14 днів.

Як можна заощадити

Наступні поради дозволять скоротити розмір дискового простору, який займає резервні копії:

 • Не потрібно наосліп робити бекап всіх даних. Регулярно потрібно копіювати лише дані, які регулярно змінюються, наприклад, БД 1С, БД онлайн-магазину і т.д.
 • Там, де можливо, використовуйте інкрементні резервні копії. При повному бекапі копіюються всі файли, при інкрементному – що тільки змінилися. Такий тип резервного копіювання доступний лише для файлів, для БД зазвичай створюється повна копія, оскільки створювати інкрементну копію БД витратно за системними ресурсами, та й вона ускладнить процес відновлення даних.
 • Використовуйте стиснення. Так, іноді його забувають увімкнути. Якщо можна встановити рівень стиснення, виберіть максимальний.
 • Встановіть індивідуальний розклад для різних типів даних. Наприклад, у вихідні компанія не працює, але онлайн-магазин продовжує приймати замовлення. Отже, БД 1С можна копіювати 5 днів на тиждень (тільки у робочі дні), а БД магазину – щодня, оскільки він працює цілодобово.
 • Іноді доцільно робити не резервну копію, а снапшот віртуального сервера (так, ця можливість доступна для віртуальних серверів, для звичайних можна створити образ диска) - моментальний "знімок", що дозволяє повернути сервер у попередній стан за лічені хвилини. Снапшот доцільно робити перед внесенням у конфігурацію сервера суттєвих змін. Снапшоти, може, й не заощадять гроші, зате заощадять час – якщо щось піде не так, то час відновлення із снапшота істотно менший за час відновлення з традиційної резервної копії.

Періодично перевіряйте бекапи

Періодично перевіряйте бекапи. Так ви зможете переконатись, що резервні копії придатні до використання. В іншому випадку може статися, що в годину Х резервна копія виявиться непридатною для використання з ряду причин. Потрібно перевіряти не лише факт створення бекапу, а й його вміст.

Ці прості рекомендації допоможуть заощадити час та гроші вашої компанії. Сподіваємося, вам ніколи не доведеться використовувати створені резервні копії, але пам'ятайте, що хоч і не найактуальніша резервна копія краща, ніж її повна відсутність.